Kada je riječ o ljepoti i starenju, često ćete čuti o kolagenu. Kolagen je protein koji egzistira u našem tijelu. Međutim, on s godinama nestaje. Dobra vijest je ta da postoji način da ga nadoknadite.
Kolagen je glavna komponenta vezivnog tkiva koje čini kožu (čak 90 posto), mišiće, ligamente, tetive, krvne sudove, rožnjače i zube. On igra važnu ulogu u održavanju vaših kostiju jakim, pomaže u zgrušavanju krvi i strukturira vašu kožu.
Postoji 16 različitih vrsta kolagena, ali većina njih je tip I, II ili III. Svaki od njih ima različitu svrhu. Tip I gradi kožu, kosti, ligamente i tetive. Tip II pomaže u stvaranju hrskavice, odnosno fleksibilnog tipa tkiva koje se nalazi između kostiju, u ušima i nosu. Tip III jedan je od faktora koji učestvuje u stvaranju mišića i krvnih sudova.
Bez kolagena koža se počinje opuštati i na njoj se pojavljuje sve više bora. Dolazi do gubitka elastičnosti i smanjenja debljine epiderme, što znači da se na koži vrlo lako mogu stvoriti rane.
Osim uobičajenog procesa starenja, kožu oštećujemo i prakticiranjem loših životnih navika kao što su prevelika izloženost uljtraljubičastom svjetlu (naročito ukoliko idete u solarij), konzumiranje duhana i prekomjeran unos šećera. Ne postoji tačno određeni period kada biste trebali početi razmišljati o nadoknađivanju izgubljenog kolagena, ali bolje je da s tim počnete što prije.
Proizvodnja kolagena u koži se u tridesetim godinama usporava za 1-2 posto godišnje. Savjetuje se da jedete namirnice koje sadrže aminokiseline. One su bogate proteinima, a neke od njih namirnica su: piletina, govedina, jaja, riba i mliječni proizvodi. Također se preporučuje da jedete hranu bogatu vitaminima i mineralima koji potiču proizvodnju kolagena i pojačavaju utjecaj aminokiselina. Ovdje spada:
On je antioksidans koji pomaže tijelu da kvalitetno obnovi tkivo. Pomaže u fazi proizvodnje kolagena jer štiti od štetnih utjecaja koji razgrađuju ćelije kolagena.
Pomenuti mineral proizvodi proteine, učestvuje u sintezi DNK i održava kožu zdravom, doprinosi održavanju normalne kose, kože i noktiju. Cink se nalazi u sjemenkama i orašastim plodovima.
Potreban nam je zato što jača kosti i krvne žile. Bakar u tragovima je potreban za stvaranje kolagenskih fibrila. Nalazi se u ostrigama, orašastim plodovima, zelenom povrću i tamnoj čokoladi.
Koristite kvalitetne kreme
Kreme imaju sposobnost smanjiti vidljive znakove gubitka kolagena na koži kao što su bore i tonus.
Dr. Nedžad RUSTEMPAŠIĆ
Vaskularna hirurgija
Objavio je preko 30 stručnih radova iz oblasti vaskularne hirurgije u referentnim naučnim časopisima. Kao autor/koautor napisao je 5 knjiga iz oblasti vaskularne i opće hirurgije od kojih je njegova knjiga o laserskom tretmanu proširenih vena koja je napisana 2016.g. ujedno i prva knjiga na ovu temu u regiji. Dugogodišnji je edukator velikog broja vaskularnih hirurga u čitavoj BiH a u zvanju docenta predavao je na Katedri za hirurgiju na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.
Uradio je preko 3000 operacija na krvnim sudovima a tokom svog dvadesetogodišnjeg angažmana na KCUS-u obavljao je funkciju šefa Odjela za vaskularnu hirurgiju i šefa Klinike za vaskularnu hirurgiju. Kao član transplantacionog tima uspješno je obavljao transplantacije bubrega uključujući i prvu nesrodnu transplantaciju bubrega u istoriji KCUS-a.
Prvi je vaskularni hirurg iz BiH koji je započeo sa tretmanom proširenih vena savremenom laserskom metodom od 2011. god.
Obrazovanje
Dosadašnja stručna edukacija: