Operacija nosa korišćenjem ultrazvučne PIEZO tehnologije predstavlja izuzetno efikasnu, preciznu i bezbjednu hiruršku tehniku. Njene prednosti su višestruke, kako za hirurga, tako i za pacijenta.
Piezo ili ultrazvučna rinoplastika predstavlja trenutno najnapredniju tehniku za minimalno traumatsko reoblikovanje nosnih kostiju. Ultrazvučni aparat je opremljen mnoštvom različitih nastavaka koji mogu da vrše precizno sječenje kostiju nosa, bez oštećenja okolne sluznice i mekih tkiva. Rezultat je ljepši izgled nosa sa mnogo manje traume tkiva, otoka i gotovo u potpunosti bez modrica.
Nježnija tehnika koja hirurgu omogućuje veću preciznost. Manje je oteklina i modrica, a neki pacijenti smatraju da gotovo da i nema modrica. Tehnika čekića može rezultirati određenim pucanjem kosti i nenamjernim prijelomima. To se izbjegava piezo tehnologijom. Također omogućuje oblikovanje na način koji nije moguć ni s finim alatima. U nekim slučajevima čak se može izbjeći lomljenje nosne kosti.
Uz piezo metodu, ne radi se trauma za okolno meko tkivo ili kožu, pa su i oporavci kraći. Prosječan oporavak je već 7 dana, bez popratnih podljeva ili oteklina.
Tehnika nije široko rasprostranjena jer mnogi hirurzi nisu upoznati s ovim naprednim oblikom opreme i kako prilagoditi i modificirati svoju standardnu tehniku rinoplastike kako bi uključili korištenje tehnologije Piezo. Također je oprema za piezo znatno skuplja.
Provjera opšteg zdravstvenog stanja i osnovnih laboratorijskih analiza je obavezna za sve pacijente. Hirurg mora biti upoznat sa svim zdravstvenim problemima, smetnjama u disanju, alergijskim reakcijama, ranijim operacijama i povredama nosa, uzimanjem lijekova, sportskim aktivnostima i sl.
Tokom preoperativne pripreme se napravi i fotodokumentacija koja se upotpunjuje fotografijama tokom i nakon operativnog zahvata, te tokom previjanja.
Dr sci med Nedžad RUSTEMPAŠIĆ
Vaskularna hirurgija
Objavio je preko 30 stručnih radova iz oblasti vaskularne hirurgije u referentnim naučnim časopisima. Kao autor/koautor napisao je 5 knjiga iz oblasti vaskularne i opće hirurgije među kojima je i knjiga o laserskom tretmanu proširenih vena koja je napisana 2016. godine. To je ujedno i prva knjiga na ovu temu u našoj regiji. Dugogodišnji je edukator velikog broja vaskularnih hirurga u čitavoj BiH a u zvanju docenta predavao je na Katedri za hirurgiju na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.
Uradio je preko 3000 operacija na krvnim sudovima, a tokom svog dvadesetdvogodišnjeg angažmana na KCUS-u obavljao je funkciju šefa Odjela za vaskularnu hirurgiju i šefa Klinike za vaskularnu hirurgiju. Kao član transplantacionog tima uspješno je obavljao transplantacije bubrega uključujući i prvu nesrodnu transplantaciju bubrega u historiji KCUS-a. Prvi je vaskularni hirurg iz BiH koji je započeo sa tretmanom proširenih vena savremenom laserskom metodom od 2011. god.
Obrazovanje
Dosadašnja stručna edukacija: